Головна » Статті » Гістологія » Травна система

Стравохід
Стравохід - відділ травної трубки довжиною близько З0 см, який зв'язує глотку з порожниною шлунка. Розміщений стравохід між шостим шийним і одинадцятим грудним хребцями; його стінка утворена трьома оболонками: слизовою, м'язовою і адвентиційною або серозною.

1. Слизова оболонка складається з чотирьох шарів: епітелію, власної пластинки, м'язової пластинки і підслизової основи. Слизова оболонка і підслизова основа утворюють в стравоході 7-10 поздовжньо розташованих складок, що вдадуться в його просвіт і розправляються під час проковтування їжі.

а) епітелій - товстий, багатошаровий плоский незроговілий, з віком може зроговівати. У ньому містяться також інтаепітеліальні лімфоцити, дендритні антиген - представляючі клітини. У складі епітеліального пласта міститься 20-25 клітинних шарів. У стравоході людини плоскі клітини поверхневого шару епітелію містять невелику кількість зерен кератогіаліна.При переході в шлунок багатошаровий плоский епітелій стравоходу заміщується одношаровим призматичним.

б) власна пластинка - утворена пухкою волокнистою тканиною, яка вдається в епітелій високими сосочками. Містить скупчення лімфоцитів, лімфатичні вузлики. У складі власної пластинки слизової оболонки на рівні перснеподібного хряща гортані й 5 тільця трахеї та в ділянці переходу стравоходу в шлунок залягають кінцеві відділи кардіальних залоз(подібні з кардіальним залозами шлунка). Це прості трубчасті або трубчасто-альвеолярні розгалужені залози, які виробляють переважно слизовий секрет. Крім мукоцитів до складу кардіальних залоз входить значна кількість ендо-криноцитів, а також поодинокі парієтальні клітини, що продукують Н+-іони. Протоки кардіальних залоз утворені одношаровим циліндричним епітелієм,який безпосередньо переходить у багатошаровий епітелій слизової оболонки стравоходу. В ділянці локалізації кардіальних залоз у зв'язку з їх поверхневим розміщенням часто виникають дивертикули, виразки та пухлини стравоходу.

в) м'язова пластинка слизової оболонки - утворена одним (поздовжнім) шаром гладком'язових клітин, між якими залягають сплетення еластичних волокон. Ця пластинка починається у вигляді окремих невеликих пучків на рівні перстнеподібного хряща і потовщується в напрямку шлунка, де досягає 200-400 мкм. М'язова пластинка слизової оболонки відіграє велику роль у проведенні по стравоходу їжі і в захисті внутрішньої його поверхні від пошкоджень гострими тілами в разі їх потрапляння до стравоходу. Подразнення стінки стравоходу грубою харчовим грудкою викликає зниження тонусу м'язової пластинки, а це веде до розширення відповідної ділянки слизової оболонки. Таким чином, проходження грудки їжі, що містить грубі частки, полегшується.

г) підслизова основа - утворена волокнистою сполучною тканиною з високим вмістом еластичних волокон; забезпечує рухливість слизової оболонки, разом з м'язовою пластинкою формує поздовжні складки. У піднебінні розташовуються лімфоцити, лімфатичні вузлики (непостійно), елементи підслизового нервового сплетення і кінцеві відділи альвеолярно-трубчастих власних залоз стравоходу Їх ампулоподібні розширені протоки виводять на поверхню епітелію слиз, що сприяє просуванню харчової грудки і містить антибактеріальну речовину - лізоцим а також двокарбонатні іони (захищають епітелій від кислот).

2. М'язова оболонка -
утворена внутрішнім циркулярним і зовнішнім поздовжнім шарами, хоча окремі м'язові пучки можуть мати косо-поздовжній напрямок; у верхній частині органу ці шари представлені посмугованою, у нижній - гладкою м'язовою тканиною, у середній - їх поєднанням. У прошарках сполучної тканини між шарами розташовуються елементи міжм'язового нервового сплетення. Потовщення внутрішнього шару м' язової оболонки стравоходу на рівні перснеподібного хряща гортані утворює верхній сфінктер стравоходу, а при переході останнього в шлунок - нижній сфінктер.

3. Адвентиційна оболонка - утворена пухкою волокнистою тканиною, в черевному відділі (нижче діафрагми) змінюється серозною оболонкою: пухка сполучна тканина тут вкрита одним шаром клітин мезотелію.

Розвиток. Епітелій слизової оболонки стравоходу утворюється з прехордальної пластинки, розташованої в ентодермі передньої кишки, всі інші елементи - з прилеглої мезенхіми. Протягом пренатального онтогенезу епітелій слизової оболонки багаторазово змінюється. На перших тижнях розвитку епітелій стравоходу одношаровий призматичний. На четвертому тижні епітелій стає двошаровим, після чого в результаті інтенсивної проліферації його клітин розвивається фізіологічна атрезія (зарощення) просвіту стравоходу. До кінця другого місяця у результаті загибелі значної частини епітеліоцитів просвіт стравоходу стає прохідним. На третьому місяці ембріогенезу стравохід вистеляє одношаровий багаторядний миготливий епітелій. З 4-го місяця миготливі клітини поступово витісняються пухирчастими клітинами, що містять глікоген, які перетворюються на плоскі клітини. Починаючи з 6-го місяця епітелій стравоходу стає багатошаровим плоским. Разом з тим навіть у новонароджених дітей у складі епітеліальної пластинки стравоходу можуть траплятися острівці миготливих клітин респіраторного епітелію. У дорослих ці клітини зберігаються зрідка тільки в протоках слизових залоз. Причини трансформації одного виду епітелію в інший у пренатальному морфогенезі стравоходу до цього часу остаточно не з'ясовані. Утворення багатошарового епітелію в слизовій оболонці стравоходу забезпечує збереження стінки стравоходу при проходженні грубих грудок їжі. На другому місяці ембріогенезу в стравоході починають формуватися залози й утворюється м'язова оболонка, а м'язовий шар слизової оболонки - на 4-му місяці внутрішньоутробного розвитку плоду.

Категорія: Травна система | Додав: Lolim (12.11.2013)
Переглядів: 8308 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 2.7/3
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: