Головна » Статті » Гістологія » Дихальна система

Носова порожнина
Носова порожнина складається з присінка і власне носової порожнини, яка включає дихальну і нюхову області.

Присінок носової порожнини - передня розширена її частина - вистелена шкірою з щетинистим волоссям (затримує найбільші частки) і сальними залозами. Розташована під хрящовою частиною носа. Дистально епітелій з багатошарового зроговілого перетворюється на незроговілий, волосся і залози зникають.

Власне носова порожнина
Дихальна область вистелена слизовою оболонкою, утвореною епітелієм і власною пластинкою, що прикріплюється до охрястя чи окістя.

Епітелій - одношаровий багаторядний призматичний або циліндричний війчастий - містить багатоклітинні ендоепітеліальні залози, які, як і келихоподібні клітини, виробляють слиз.

Власна пластинка утворена пухкою сполучною тканиною з високим вмістом лімфоцитів, плазматичних і тучних клітин. Зустрічаються лімфатичні вузлики, особливо біля входу в носоглотку, у гирлі євстахієвих труб (трубні мигдалики) та глотковий мигдалик. У власній пластинці містяться також кінцеві відділи білково-слизових залоз і особливі тонкостінні венозні судини великого обсягу (лакуни), що забезпечують зігрівання вдихуваного повітря, та велика кількість еластичних волокон. При запальних та алергічних реакціях вони переповнюються кров'ю і, звужуючи просвіт носових ходів, ускладнюють носове дихання. Під епітелієм знаходиться капілярні сплетення. У слизовій оболонці дихальної області порожнини носа містяться численні вільні і інкапсульовані нервові закінчення.
Слиз, що виробляється усіма типами залоз (на добу близько 0,5 л), покриває поверхню епітелію дихальної області та за рахунок діяльності війок переміщається в носоглотку.

Додаткові пазухи носа - порожнини в лобовій, верхньощелепній, крилоподібній і решітчастій кістках, вистелені слизовою оболонкою. Епітелій нижче, ніж в носовій порожнині, з меншим числом келихоподібних клітин. Власна пластинка - тонка, містить невелику кількість кінцевих відділів залоз і зростається з підлеглим окістям. Слиз виходить з пазух через дрібні отвори, що зв'язують їх з носовою порожниною. При набряку слизової оболонки ці отвори мжуть перекриватися, що створює умови для застою слизу і розвитку інфекції в пазухах (синуситу).
Нюхова ділянка розташована в даху носової порожнини, у верхній третині носової перегородки і верхній носовій раковині. Вона вистелена слизовою оболонкою, що складається з епітелію і власної пластинки. Виконує функцію периферійного відділу нюхового аналізатора. Слизова оболонка тут має жовтувате забарвлення.

Нюховий епітелій
- одношаровий багаторядний призматичний, значно вищий, ніж респіраторний. У ньому відсутні келихоподібні клітини і багатоклітинні ендоепітеліальні залози. Епітелій утворений клітинами трьох типів:

1)    рецепторні нюхові нейросенсорні клітини – високі, призматичної форми з ядром, зміщеним до базального кінця. Видозмінені біполярні нейрони. Рецепторні клітини, як і підтримувальні, що розташовані між ними, орієнтовані перпендикулярно до поверхні слизової оболонки, їхні тіла затиснуті між підтримувальними клітинами так, що ядра знаходяться у розширеній частині клітин, у нижній половині епітеліального шару, а дендрити піднімаються у щілинах між підтримувальними клітинами до поверхні, де закінчуються у вигляді потовщення, яке має назву нюхового пухирця. Від нюхового пухирця відходять довгі нюхові війки, або волоски, які розташовані вздовж поверхні епітелію й утворюють нерівний шар, що вкриває мікроворсинки підтримувальних клітин. Цей шар зволожується секретом слизових (Боуменових) залоз, які розташовані у власній пластинці слизової оболонки. У мембрані війок знаходяться рецептори пахучих речовин, пов'язані з G- білком. Рецепторні клітини оновлюються кожні 30 діб. Аксони рецепторних клітин, проходячи у власну пластинку слизової оболонки, утворюють нюховий нерв, який досягає нюхових цибулин мозку.

2)    підтримуючі клітини – високі, призматичної форми з центрально розташованим світлим ядром розташованими над ядрами рецепторних клітин і численними мікроворсинками на апікальній поверхні. Базальні кінці нерівномірно звужуються. У цитоплазмі містяться добре розвинені органели і пігментні гранули, що надають нюховій області жовтий колір. Функція цих клітин - опорна і, можливо, секреторна;

3)    базальні клітини - дрібні малодиференційовані, конічної форми, здатні давати початок як рецепторним, так і підтримуючим клітинам.

Власна пластинка утворена сполучною тканиною і містить кінцеві відділи нюхових (боуменових) залоз, що виділяють водянистий білковий секрет на поверхню нюхового епітелію, де він омиває нюхові війки і розчиняє пахучі речовини. У ній розташовуються також пучки аксонів рецепторних клітин (нюхові нитки) і венозні сплетіння, які розвинені значно слабше, ніж у дихальної частини.

Категорія: Дихальна система | Додав: Lolim (05.11.2013)
Переглядів: 6349 | Теги: дихальна система, гістологія, носова порожнина | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: