Головна » Статті » Гістологія » Дихальна система

Мукоциліарний транспорт.
Механізм очищення слизової оболонки повітроносних шляхів від частинок пилу і мікроорганізмів, які осідають на її поверхні при проходженні повітря ( 10 000 л щодоби).

Мукоциліарний транспорт. Його дія включає:
1)    прилипання частинок до слизу, який вкриває епітелій;
2)    їх видалення з дихальної системи внаслідок постійного зміщення слизу війчастим епітелієм в напрямку глотки, де він проковтується і потрапляє в травний тракт або видаляється у зовнішнє середовище.

Слиз, що покриває епітелій повітроносних шляхів, складається з двох шарів.
Зовнішній (гель) товщиною близько 2 мкм - більш в'язкий, міцний і мастиковий, ніж внутрішній, сприяє прилипанню до нього частинок (мікробів), утримує їх на поверхні слизу перешкоджаючи їх зануренню вглиб слизу та контакту з епітеліоцитами. Він мало проникний для води, що запобігає висиханню тканини.
Внутрішній (золь) товщиною близько 5 мкм забезпечує вільний рух війок. Його надлишки всмоктуються епітелієм.

Порушення мукоциліарного механізму обумовлюють розвиток інфекційних захворювань і можуть виникати внаслідок:
•    Зміни об’єму чи властивостей слизу (наприклад, гіперпродукція у курців або підвищена в'язкість у хворих з муковісцидозом);
•    Пошкодження війок або порушення їх рухливості (наприклад, при палінні, наркозі, вдиханні чистого кисню і ряду забруднюючих повітря речовин, вірусних інфекціях, а також при спадковому захворюванні - синдромі нерухомих війок (Картагенера).

Відновлення пошкодженого миготливого епітелію займає близько 2 тижнів.

Мукоциліарний механізм порушується також при заміщенні миготливого епітелію в окремих ділянках багатошаровим пласким, що спостерігається при хронічних запальних процесах органів дихання.

Категорія: Дихальна система | Додав: Lolim (05.11.2013)
Переглядів: 1934 | Теги: мукоциліарний транспорт., дихальна система, гістологія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: