Головна » Статті » Догляд за хворими » Терапія

Підшкірні (субкутанні) ін'єкції

Підшкірні ін’єкції набули широкого застосування, бо, по-перше, вони технічно легкі у виконанні, по-друге, існує безліч ліків, які в розчиненому вигляді швидко і добре всмоктуються в підшкірній основі і добре всмоктуються в підшкірній жировій клітковині. Підшкірні ін'єкції забезпечують відносно швидке (через 15—20 хв) всмоктування лікарських препаратів у загальне коло кровообігу.


Для виконання цих ін’єкцій потрібні шприци ємкістю від 1 до 10 мл та голки довжиною 3-4 см і діаметром 0,5-0,6 мм.


Підшкірні ін’єкції виконують у ділянках зовнішньої поверхні плеча, підлопаткового простору, передньозовнішньої поверхні стегна, бічної поверхні черевної стінки, нижньої частини поверхні під пахвою. У цих місцях шкіра добре береться в зморшку і відсутня небезпека ушкодження кровоносних судин, нервів та окістю.


Слід пам’ятати, що не можна виконувати ін’єкції в місцях набряків або ущільнень, які залишилися від попередніх ін’єкцій.

Медсестра, безпосередньо перед ін’єкцією, ще раз миє руки і надягає стерильні гумові рукавички.
Якщо рукавички були надягненими на початку підготовки до ін’єкції, їх потрібно обробити ватним тампоном, змоченим спиртом.

Шкіру на місці ін’єкції двічі протирають спиртом. Мазки необхідно робити в одному напрямку.
Перша оброблена ділянка повинна бути розміром10 X 10 см, а друга (обробляєтся другим ватним тампоном) 5 х 5 см.Необхідно почекати поки висохне спирт.

І та II пальцями лівої руки збирають шкіру в зморшку трикутної форми основою донизу.

Швидким рухом уводять голку в основу цієї зморшки під кутом 45⁰. Глибина уведення голки мас бути не меншою ніж 1,5-2 см; при цьому голка потрапляє в підшкірну основу. Треба слідкувати, щоб голка була введена не повністю і над шкірою лишалася частина голки завдовжки не менше 0,5 см. Після проколювання шкіри шприц перекладають у ліву руку, правою, натискуючи на поршень, уводять препарат. Підшкірно одномоментно вводиться не більше 2 мл препарату. Голку зі шприцом швидко виймають, місце ін’єкції знову протирають спиртом та притискають стерильним ватним тампоном.


При виконанні підшкірних ін'єкцій можливі такі ускладнення:
1.    Утворення запальних та нагнійних процесів на місці ін'єкції (абсцес, флегмона); це буває при неякісній стерилізації інструментарію, поганій обробці рук медичної сестри або шкіри хворого.
2.    Утворення інфільтрату, що повільно розсмоктується. Це може бути при введенні понад 2 мл водного розчину або введенні олійних розчинів препаратів.


Щоб запобігти цим ускладненням, треба постійно змінювати місце ін’єкцій, олійні розчини препаратів уводити в теплому вигляді. При виникненні інфільтрату на ніч слід накласти напівспиртовий зігріваючий компрес, застосувати фізіотерапевтичні методи лікування (ультрафіолетове випромінювання, струм УВЧ), нанести йодну сітку на шкіру.


3.    Жирова дистрофія підшкірної основи (ліподистрофія). Трапляється при частому введенні інсуліну хворим на цукровий діабет. На цьому місці можна спостерігати потовщення або, навпаки, потоншення підшкірної основи.


З метою профілактики такого ускладнення треба частіше змінювати місця ін’єкцій, вводи ти інсулін кімнатної температури.


4.    Кровотеча з місця ін’єкції. Це ускладнення трапляється рідко і виникає як наслідок травмування невеликої кровоносної судини, а тому воно незначне і не є загрозою для життя хворого.


Якщо виникла кровотеча, треба до місця ін’єкції щільно притиснути тампон, змочений спиртом. Якщо це не допомагає, треба змазати кровоточиве місце 5 % розчином перманганату калію та накласти легку стисну пов’язку.


5.    Дуже небезпечним ускладненням є потрапляння в судини олійних розчинів (камфорна олія) або суспензій.


Для запобігання цьому ускладненню після проколювання підшкірної основи та встановлення голки на потрібній глибині слід потягти на себе поршень та впевнитися, що вона не потрапила в судину (у поршень не надходить кров).

 

Категорія: Терапія | Додав: Lolim (21.04.2014)
Переглядів: 10733 | Теги: ін'єкції, Догляд за хворими, підшкірні ін'єкції, терапія | Рейтинг: 2.5/6
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: