Головна » Статті » Догляд за хворими » Педіатрія

Профілактика і лікування пролежнів у дітей різного віку
Пролежні — це дистрофічні або виразково-некротичні зміни м’яких тканин (шкіри і підшкірної жирової клітковини), які виникають у місцях постійного або тривалого тиснення. Частіше пролежні виникають в ослаблених дітей, які на суворому ліжковому режимі. Ділянки локалізації — крижі, лопатки, лікті, п’яти, місця здавлювання м’яких тканин між поверхнею ліжка і кістковим виступом.

Появу пролежнів спричинює поганий догляд за шкірою, незручне ліжко, несвоєчасне перестеляння постільної білизни, що призводить до порушення кровообігу в шкірі. У дітей грудного віку пролежні виникають найчастіше при тяжких порушеннях нервової системи.

В утворенні пролежнів є певна послідовність. Спочатку з’являється блідість шкіри, яка пізніше змінюється почервонінням, набряком і відшаруванням епідермісу. Поява пухирців і некрозу шкіри свідчить про більш виражені місцеві порушення і може бути наслідком недооцінювання медичним персоналом первинних симптомів пролежнів. У тяжких випадках змертвіти можуть не тільки м’які тканини, а й надкісниця і поверхневий шар кісткової тканини. Швидке приєднання інфекції може призвести до сепсису.

До профілактичних заходів, спрямованих на запобігання пролежням, належать часте повертання хворої дитини на бік (якщо дозволяє її стан), щоденне часте струшування крихт, усунення складок на натільній і постільній білизні, протирання шкіри дезінфекційними засобами: розчин етилового спирту з теплою водою (1 столова ложка на 100 мл води), розчин столового оцту (1 столова ложка на 300 мл води), камфорний спирт та ін.; допустиме протирання теплою водою. Протирають шкіру за вухами, шию, спину, ділянку сідниць, передню частину грудної клітки, пахвові і пахові складки, складки на руках і ногах. Потім шкіру витирають насухо в тому ж порядку. Після кожного акту дефекації та сечовипускання хворого обов’язково підмивають.

Тяжкохворим, які тривалий час перебувають у положенні лежачи, слід підкладати спеціальні пристосування для зменшення тиснення на найбільш уразливі щодо появи пролежнів ділянки тіла, наприклад гумовий (надувний) круг, обгорнений пелюшкою, який підкладають так, щоб крижі містилися в просвіті круга. Використовують спеціальні надувні матраци — "аеропаги” з гофрованою поверхнею і подаванням повітря через спеціальні отвори у певній послідовності, завдяки чому тиснення на окремі ділянки тіла почергово змінюється. Якщо з’являється гіперемія шкіри, цю ділянку обережно розтирають м'яким сухим рушником або ватним тампоном для поліпшення місцевого кровообігу, використовують УФО уражених ділянок шкіри.

Якщо з'являються пухирі, їх обробляють 1 % спиртовим розчином брильянтового зеленого, потім накладають суху пов'язку. За наявності некрозу лікар видаляє змертвілі тканини, уражену ділянку промиває 3 % розчином водню пероксиду або розчином фурациліну 1:5000 тощо; на рану накладають лікувальні мазі і закривають стерильною серветкою. Надалі 2—3 рази на день медична сестра змінює пов’язку і повідомляє лікаря про стан рани.

Категорія: Педіатрія | Додав: Lolim (29.10.2013)
Переглядів: 3020 | Теги: Пролежні | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: