Головна » Статті » Фізіологія » Ендокринна система

Гормони плаценти
У внутрішньо секреторній регуляції вагітності бере участь плацента. Вона виділяє естроген, прогестерон і хоріонічний гонадотропін. Завдяки цьому такі операції, як видалення гіпофіза або яєчника, якщо вони здійснені в другій половині вагітності, тобто тоді, коли плацента вже добре розвинена і утворює досить великі кількості названих гормонів, не викликають аборту; плацентарні гормони в цих умовах здатні замінити відповідні гормони гіпофіза і яєчників.

Хоріонічний гонадотропін (Гормон ХГл) - це глікопротеїн, який містить галактозу і гексозамін. Його виробляє синцитіотрофобласт. Як і глікопротеїнові гормони гіпофіза, він має α- і β-субодиниці; ХГл-α ідентичний до α-субодиниці ЛГ, ФСГ і ТТГ. Молекулярна маса ХГл-α становить 18 000, а ХГл-β- 28 000 Да. Гормон ХГл має лютеїнізувальну, лютеотропну та незначну ФСГ активність. Визначають його методом радіоімунного аналізу і виявляють у крові на шостий день після запліднення, а наявність у сечі на ранніх термінах вагітності слугує основою багатьох лабораторних тестів для підтвердження факту вагітності (з’являється в сечі на 14-й день після запліднення); діє на ті самі рецептори, що й ЛГ.

Зазначимо, що ХГл не є абсолютно специфічним для вагітності. Невелику кількість його виділяють деякі пухлини, у тому числі шлунково-кишкового тракту, в осіб обох статей. Тому його визначають в осіб з підозрою на пухлину як пухлинний маркер. Виявлено, що невелику кількість ХГл продукують також у нормі печінка і нирки плоду.

Синцитіотрофобласт теж виділяє велику кількість білкових гормонів, які мають лактогенну і незначну ростостимулюючу активність. Цей гормон називають хоріонічним гормоном росту - пролактин (ХРП), плацентарний лактоген людини (ПЛл), але на сьогодні використовується назва хоріонічний соматомамотропін людини (hCS). Його структура дуже подібна до структури гормону росту людини. Виявилося, що ці два гормони і пролактин походять від одного загального гормону- попередника. Велику кількість hCS виявляють у материнській крові, але дуже мала кількість потрапляє до плоду Виділення гормону росту гіпофізом матері не збільшується під час вагітності, і може зменшуватися під впливом hCS. Гормон hCS має більшість властивостей гормону росту і, очевидно, діє, як материнський гормон росту вагітності, спричинюючи затримку азоту, калію і кальцію в організмі, ліполіз і зниження утилізації глюкози в цьому стані. Дві останні дії сприяють притоку глюкози до плоду. Кількість виділеного hCS пропорційна до розміру плаценти, маса якої в нормі близько 1/6 маси плоду, а низький рівень hCS є ознакою плацентарної недостатності.

Окрім ХГл, hCS, прогестерону й естрогенів, плацента виділяє інші гормони. Окремі відділи плаценти людини, очевидно, виділяють пропіомеланокортин, у культурі тканини - КтРГ, Р-ендорфін, α-меланостимулюючий гормон і динорфін А. Усі вони виявилися ідентичними до своїх гіпоталамічних двійників, а також виділяють ГнРГ та інгібін. Оскільки ГнРГ стимулює, а інгібін пригнічує виділення ХГл, то місцеві ГнРГ та інгібін діють у паракринний спосіб, регулюючи виділення ХГл. Клітини трофобласту та амніону виділяють лептин і зменшують кількість цього гормону ситості у материнському кров’яному руслі. Частина його потрапляє в амніотичну рідину, хоча його функція під час вагітності поки що не відома. Плацента також виділяє пролактин у різних формах.
Плацента секретує α-субодиниці ХГл, тому концентрація вільних α-субодиниць у плазмі збільшується протягом вагітності. Ці α-субодиниці набувають вуглеводних компонентів, що робить їх нездатними до з’єднання з Р-субодиницями, їхня експресія передбачає виконання ними власної функції. Цікавим є те, що секреція пролактину ендометрієм також посилюється впродовж вагітності, тому можливо, що цей процес стимулюють саме α-субодиниці.

Цитотрофобласт людського хоріону містить проренін. Велику кількість прореніну виявляють в амніотичній рідині, однак його функція тут невідома.

Категорія: Ендокринна система | Додав: Lolim (14.11.2013)
Переглядів: 8582 | Коментарі: 1 | Теги: гормони плаценти | Рейтинг: 3.7/3
Всього коментарів: 1
zdorove 07.11.2016 в 11:26 / МатериалСпам
Спасибо за хорошо изложенный материал.
0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: