Головна » Статті » Фізіологія » Ендокринна система

Відмінності гормонів від інших біологічно активних речовин
Гормони мають ряд специфічних властивостей:
1. Виділяються ендокринними залозами у кров або лімфу.
2. Кожен гормон діє лише на певні органи і функції, викликаючи специфічні зміни.
3. Гормони мають високу біологічну активність. Так, наприклад, 1 г адреналіну (гормону надниркових залоз) досить, щоб посилити діяльність 10 млн. ізольованих сердець жаби, інакше кажучи, адреналін діє на серце в кількості 1 х10- 7 г. Одного грама інсуліну (гормону, що виділяється острівцями Лангерганса підшлункової залози) достатньо, щоб знизити рівень цукру в крові у 125 000 кроликів.
4. Гормони характеризуються дистантною дією. Вони впливають не на ті органи, де вони утворюються, а на органи і тканини, розташовані на відстані від ендокринних залоз.
5. Гормони мають порівняно невеликий розмір молекули, що забезпечує їх проникнення через ендотелій капілярів, який відокремлює клітини органів і тканин від кров'яного русла, а також через мембрани (оболонки) клітин.
6. Гормони порівняно швидко руйнуються тканинами. Тому для підтримки достатньої кількості гормонів в крові і забезпечення більш тривалої або безперервної дії необхідно постійне виділення їх відповідною залозою.
8. Гормони характеризуються специфічністю дії, яка пов’язана з структурою гормону та місцем його вироблення. Наприклад, гормон адреналін відрізняється від норадреналіна (біологічно активної речовини) однією СН2-групою. Він є гормоном стресу, а у нервовій системі – нейромедіатором.
7. Більшість гормонів не має видової специфічності. Тому в клініці можливе застосування гормональних препаратів, отриманих з залоз великої рогатої худоби свиней та інших тварин. Однак деякі гормони, що мають білкову або поліпептидну структуру, дещо відрізняються у різних видів тварин.

У сучасній ендокринології незмінною залишається лише третя характеристика.

Категорія: Ендокринна система | Додав: Lolim (02.11.2013)
Переглядів: 1971 | Теги: ендокринна система, фізіологія, гормони | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: