Головна » Статті » Фізіологія » Ендокринна система

Статевий цикл щура та його фази
Щури досягають статевого дозрівання досить швидко – через 28-50 днів після народження, однак повноцінно розмножуватися можуть у віці 60-90 днів.

Статевий цикл у щурів коливається від 2 до 9 днів, у середньому – від 4 до 5. Саме через такі проміжки самка входить в еструс (період тічки), який зазвичай настає між 22.00 та 01.00 і триває приблизно 12 годин. Фазу еструсу можна визначити за поведінкою самки лінії Wistar  – вона нервує, підводить задню частину тіла.

У статевозрілих самок щурів початок здатності до розмноження приходить з тічкою, отже, еструс – тічка (лат. oestrus від грец. Οἶστρος – пристрасть, лють) – психо-фізіологічний стан самок, що передує спарювуванню. За часом еструс збігається з дозріванням фолікулів у яєчниках.

Еструс детально вивчений, і його фази практично однакові для багатьох видів гризунів.

Перша фаза: стан спокою. Тривалість – 50 – 60 годин. У цей час епітелій слизової оболонки вагіни низький, невеликої товщини.

Друга фаза: передтічка. У цей час збільшується кількість рядів епітеліальних клітин. Клітини слизової оболонки вагіни відокремлюються, у верхньому шарі починається ороговіння.

Третя фаза: тічка. Тривалість – 10 – 18 годин. Слизовий епітелій високий, з повністю ороговілим верхнім шаром.
Четверта фаза: післятічка. Тривалість – 24 – 30 годин. У цей час відокремлюється верхній, який містить багато лейкоцитів, шар слизової оболонки вагіни.

Цикл зазвичай триває у лабораторних тварин лінії Wistаr близько 5 діб.

Таким чином, готовою до запліднення самка щура стає з моменту першої овуляції, тобто в той час, коли сперматозоїд є здатним запліднити яйцеклітину. Найоптимальнішим для початку спарювування вважається 75-денний вік самок.

Після спарювання самку відселяють, а через 1 –2 години знову поміщають у клітку до того ж самця для повторного спарювання.

Якщо у самки не настала чергова тічка, то це в більшості випадків свідчить про її вагітність. Вагітну самку бажано відсаджувати в окрему клітку.

Вагітність щура триває 21 – 24 дні, за цей час самка набирає 20 – 30 г у масі. Приблизно на 13-й день вагітність стає помітною, оскільки тулуб щура помітно округляється, а соски збільшуються.
Слід мати на увазі, що внаслідок спарювання без запліднення у щурів трапляється і «псевдовагітність». Вона триватиме приблизно 12 –14 днів, під час яких у самки припиняється еструс і прорізаються материнські інстинкти – щур будує гніздо й уникає самця.

Пологи тривають кілька годин (1–4), як правило, вночі. У щурячому виводку може бути від 1 до 20 щурят, але в середньому кількість новонароджених – 8–12, масою 4–6 г. Після пологів самка щура може бути готова до нового запліднення вже через 14 – 28 годин. Якщо спарювання виявилося неефективним, то післяпологова тічка повторюється через кілька днів. Із цього випливає, що проміжок між пологами, що відбуваються одні за одними, коливається в межах 10 днів. Іноді трапляється, що після пологів самка залишається нездатною до розмноження, поки триває вигодовування дитинчат(3–4 тижнів). Після 18 годин після пологів у самки з'являється післяпологовий еструс, під час якого самець може її покрити. Як результат – можлива вагітність, яка може тривати довше норми (до 34 днів).


Категорія: Ендокринна система | Додав: Lolim (13.11.2013)
Переглядів: 6756 | Теги: ендокринна система, фізіологія, щур, статевий цикл | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: