Головна » Статті » Фізіологія » Ендокринна система

Поняття про гуморальну регуляцію.
Гуморальна регуляція – різновид біологічної регуляції, являє собою засіб передачі інформації до ефекторів через рідке внутрішнє середовище організму (кров, лімфу і тканинну рідину) за допомогою молекул хімічних речовин, які виділяються клітинами або спеціалізованими тканинами й органами.

Гуморальну регуляцію підрозділяють на:
  • Місцеву, малоспеціалізовану саморегуляцію. Місцева гуморальна регуляція (тканинна саморегуляція) практично не керується нервовою системою. Вона забезпечується такими основними засобами, підґрунтям яких є передача хімічних сигналів у межах однієї тканини або органа за допомогою креаторних зв'язків клітин, простих метаболітів і більш складних продуктів обміну речовин - біологічно активних речовин, а також електролітів та медіаторів.
  • Високоспеціалізовану систему гормональної регуляції, яка забезпечує генералізовані ефекти за допомогою гормонів. Гормональна регуляція складає частину єдиної нейрогуморальної системи.
Будь-який організм у процесі своєї життєдіяльності виробляє велику кількість біологічно активних речовин. Вони утворюють єдину систему саморегуляції у живих істот до етапу появи в організмах нервової системи.

Серед біологічно активних сполук виділяють:
1)    Справжні гормони - секретуються залозами внутрішньої секреції (тироксин, інсулін, паратгормон тощо) або спеціалізованими ендокринними клітинами, що розташовані в різних органах (ліберини, статини, гормони травного тракту тощо). Фунція: системна регуляція усього організму.
2)    Тканинні гормони (парагормони, гістогормони, автокоди) - секретуються неспеціалізованими клітинами різних органів у міжклітинну речовину і діють неподалік від місця виділення завдяки кінетичній енергії (кініни, простагландини, ендорфіни, енкефаліни, біогенні гістамін та серотонін, тощо). Призначення: міжклітинна комунікація(в одній тканині або органі)
3)    Метаболіти та електроліти - речовини, що утворюються у результаті обмінних процесів у тканинах. До них належать:
•    вуглекислий газ, молочна кислота – вазоделетуючі речовини. Локально розшурюють судини окремого м’яза.
•    Йони К+ в крові – сповільнення роботи серця. Недостача викликає різноманітні аритмії, синусові тахікардії, при передозуванні – зупинка серця в фазі діастоли.
•    Йони Са2+ - відповідають за скорочення м’язів. Надлишок може призводити до зупинки серця в фазі систоли.
•    аденозин, тощо.

Усі вони є хімічними збудниками й регуляторами певних морфологічних і фізіологічних процесів (гормони, парагормони), беруть участь у передачі процесів збудження або гальмування (медіатори).

Клітини контактують між собою за допомогою хімічних месенджерів. У межах конкретної тканини деякі месенджери рухаються від клітини до клітини через щілинні контакти, не потрапляючи до позаклітинної рідини. Окрім того, на клітини впливають хімічні чинники (месенджери), що секретуються в ПКР. Такі месенджери зв'язуються з білковими рецепторами на поверхні клітини чи, в окремих випадках, у цитоплазмі ядра, стимулюючи послідовність внутрішньоклітинних змін, що забезпечують фізіологічну дію.

Месенджери в ПКР є посередниками трьох головних типів міжклітинних зв'язків:
1) нервового зв'язку, за якого нервові клітини вивільняють у синаптичних з'єднаннях нейротрансмітери, що впливають через вузьку синаптичну щілину на постсинаптичну мембрану;
2) ендокринного зв'язку, коли гормони та фактори росту досягають клітин завдяки кровообігу;
3) паракринного зв'язку, за якого продукти клітин дифундують в ПКР, впливаючи на сусідні клітини, що можуть перебувати на деякій відстані.

Клітини також секретують хімічні месенджери, що в окремих ситуаціях зв’язуються з рецепторами тієї ж клітини, яка секретувала месенджери (автокринний зв'язок).

До хімічних месенджерів належать аміни, амінокислоти, стероїди, поліпептиди та інколи інші речовини. У різних частинах тіла цей же хімічний месенджер може діяти як нейротрансмітер, паракринний посередник, гормон, секретований нейронами в кров (нейрогормон), та гормон, виділений клітинами залози в кров.

Категорія: Ендокринна система | Додав: Lolim (02.11.2013)
Переглядів: 5407 | Теги: ендокринна система, фізіологія, гормони, месенджери, метаболіти, парагормони, гуморальна регуляція | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: