Головна » Статті » Фізіологія » Ендокринна система

Контур рефлекторної регуляції функцій з наявністю гуморальної ланки
Функціонування рефлексів з гуморальною (гормональною) ланкою відбувається на тих же принципах, що й класичних рефлексів.
Гуморальний фактор може бути:
  • початковим чинником – стимулом (вплив СО2 на хеморецептори каротидного тільця) рефлексу, який завершується дією еферентних нервів на робочий орган (дихальні м’язи);
  • кінцевою ланкою рефлексу – у відповідь на подразнення больових рецепторів (укол пальця руки при заборі крові) веде до викиду адреналіну мозковою речовиною надниркових залоз.
«Принцип зворотного зв'язку». Він домінує у нейро-гуморальних рефлексах. Між регулятором і регульованим ним процесом є двосторонній зв'язок. Не тільки регулятор діє на регульований процес, але і зміна стану останнього впливає на діяльність регулятора.

Клітини залоз внутрішньої секреції виділяють у кров речовини, що змінюють певні процеси обміну. Як тільки ці зміни досягають деякої величини, подальше утворення і виділення гормону зменшуються.

•    Зниження рівня цукру в крові гальмує секрецію інсуліну (гормону, дія якого призводить до зменшення концентрації цукру в крові);
•    збільшення концентрації іонів натрію або кальцію в крові гальмує секрецію відповідно альдостерону або паратгормону (дію першого з них підвищує концентрацію іонів натрію, а дія другого - іонів кальцію в крові).

Регуляція виділення гормонів здійснюється складним нейро-гуморальним шляхом. Зміни стану фізіологічних процесів вихідного рівня тих чи інших речовин у крові і тканинах уловлюються за допомогою

•    прямого впливу на клітини залози концентрації в крові тої речовини, рівень якої регулює даний гормон.
Прикладом може служити пригнічення вироблення паратгормону (при впливі на клітину паращитородібних залоз підвищених концентрацій Са2 + , і стимуляція секрецій цього гормону при зниженні рівня Са2 + в крові.
•    спеціальними нервовими клітинами, розташованими в проміжному мозку - в ядрах гіпоталамуса. Ці ядра регулюють обмін речовин в організмі і стан внутрішнього середовища. Вони впливають на діяльність залоз внутрішньої секреції, посилаючи до деяких з них нервові імпульси або ж виділяючи біологічно активні речовини, які сприяють утворенню деяких гормонів гіпофіза.

Гормони, що виділяються передньою часткою гіпофіза мають здатність регулювати діяльність інших залоз внутрішньої секреції - щитовидної, статевих, надниркових залоз.

Крім ядер гіпоталамуса, і інші відділи центральної нервової системи можуть впливати на функцію залоз внутрішньої секреції.

Категорія: Ендокринна система | Додав: Lolim (02.11.2013)
Переглядів: 3548 | Теги: Контур рефлекторної регуляції функц, ендокринна система, фізіологія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: