Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Значення чорної речовини

Субстанція нігра (чорна речовина) - невелика ділянка мозку, яку також називають «центром задоволення». Виявлена в 1930 році фізіологом Дж. Олдсом у тварин і людини. Експерименти показали, що якщо піддослідний щур отримував можливість за допомогою електродів стимулювати у себе такий центр, то він робив це до 8 тисяч разів протягом години, отримуючи задоволення. Фахівці побоюються, що розвиток сучасних технологій може призвести до «електронної наркоманії». Адже вже зараз існують пристрої, що здатні стимулювати субстанцію нігра без болючої процедури імплантації електродів. Вони викликають задоволення спрямованими електромагнітними або ультразвуковими імпульсами. Чорна субстанція середнього мозку має відношення до рефлексів жування і ковтання, бере участь у регуляції тонусу м'язів (особливо при виконанні дрібних рухів пальцями рук).


Функція чорної речовини також пов'язана з регуляцією рухів, зокрема допоміжних, які супроводжують основні (наприклад, ритмічні рухи рук при ходьбі або бігу), а також діяльністю мімічних м'язів. Чорна речовина філогенетично є древнім утвором.
Функціонально вона тісно пов'язана з базальними гангліями.

Нейрони чорною речовини мають дофамінергічну природу. У разі патології чорної речовини (наприклад, при хворобі Паркінсона) міміка бідна, допоміжні рухи обмежені та ін. Для лікування таких хворих застосовують попередник дофаміну, оскільки сама сполука погано проходить через гематоенцефалічний бар'єр.

 

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 2632 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: