Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Значення червоних ядер
Червоне ядро (лат. Nucleus ruber ) - структура в середньому мозку, що бере участь у координації рухів. Воно складається з хвостової магноцеллюлярної і ростральної - парвоцеллюлярної частин. Червоне ядро знаходиться в покришці середнього мозку поруч з чорною субстанцією. Червоне ядро і чорна субстанція є підкірковими центрами екстрапірамідальної рухової системи.

Це подовжений циліндричний утвір, що простягається в покришці ніжки мозку від гіпоталамуса проміжного мозку до нижніх горбків, де від нього починається важливий низхідний тракт, tractus rubrospinalis, що з'єднує червоне ядро з передніми рогами спинного мозку. Цей пучок після виходу з червоного ядра перехрещується з аналогічним пучком протилежного боку в вентральній частині серединного шва - вентральний перехрест покришки. Червоне ядро містить пігмент, до складу якого входить залізо, що надає йому специфічний колір.

Nucleus ruber є досить важливим координаційним центром екстрапірамідної системи, пов'язаним з іншими її частинами. До нього приходять волокна від мозочка у складі верхніх ніжок останнього після їх перехрещення під покрівлею середнього мозку, вентрально від aqueductus cerebri, а також від pallidum - найнижчого і найдревнішого з підкіркових вузлів головного мозку, що входять до складу екстрапірамідної системи. Завдяки цим зв'язкам мозочок і екстрапірамідна система за посередництвом червоного ядра і tractus rubrospinal, що відходить від нього, здійснюють вплив на всю скелетну мускулатуру (регуляція несвідомих автоматичних рухів). Червоне ядро сформувалося як перший інтегративний центр управління кінцівками.

Червоне ядро має проекції до моторних ядер спинного мозку, які керують рухом передніх і задніх кінцівок і знаходиться під контролем кори головного мозку. Nucleus ruber - важлива проміжна інстанція інтеграції впливів переднього мозку і мозочка при формуванні рухових команд до нейронів спинного мозку.

Червоне ядро отримує велике число волокон безпосередньо від первинної моторної кори через кортикорубральний тракт, а також безліч колатералей від кортикоспинального тракту, коли він проходить через середній мозок. Ці волокна формують синапси в нижній, крупноклітинній (магноцеллюлярной) частині червоного ядра, де знаходяться великі нейрони, за розмірами схожі з клітинами Беца в моторній корі. Ці нейрони дають початок руброспінальному тракту, який переходить на протилежну сторону в нижній частині стовбура мозку і спускається в бічні стовпи спинного мозку, слідуючи в безпосередній близькості до кортикоспінального тракту і попереду нього.

Електричне подразнення руброспінальний тракту супроводжується переважним збудженням мотонейронів згиначів.

При ураженні червоного ядра і його шляхів у тварини розвивається так звана децеребраційна ригідність. При пошкодженнях червоного ядра виникають різні типи синдромів:
•    синдром Клода
•    синдром Бенедикта


Синдром Клода – альтернуючий синдром при локалізації патологічного вогнища в покришці середнього мозку, зумовлений ураженням нижньої частини червоного ядра, через яку проходить корінець III нерва, а також денторубральні зв'язки, що проходять через верхню ніжку мозочка. На боці патологічного процесу - ознаки ураження окорухового нерва (птоз верхньої повіки, розширення зіниці, розбіжна косоокість), а на протилежному боці - інтенційне тремтіння, геміатаксія, м'язова гіпотонія. Описав в 1912 р. французький невропатолог Н.Claude.

Синдром Бенедикта - (M. Benedict , 1835-1920 , австрійський невропатоло ) альтернуючий синдром, що виникає при ураженні середнього мозку на рівні червоного ядра і мозочково – червоно ядерного шляху: поєднання паралічу окорухового нерва на стороні ураження з хореоатетозом і інтенційним тремтінням на протилежній стороні.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 5244 | Теги: середній мозок, фізіологія, ЦНС, децеребраційна ригідність, червоне ядро | Рейтинг: 3.5/2
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: