Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Залежність спінальних рефлексів від діяльності центрів головного мозку
Діяльність спинного мозку не вичерпується його участю у здійсненні різноманітних рефлекторних реакцій. Велике значення має також активність спінальних центрів, що виникає в результаті імпульсації з різних вищерозташованих нервових структур, які відіграють істотну роль в координації рефлекторної діяльності і в регуляції аферентних систем, що передають у мозок інформацію від різних рецепторних утворень.

Супраспінальні центри за допомогою низхідних шляхів контролюють активність всіх основних нервових елементів спинного мозку: мотонейронів, вставних нейронів, нейронів висхідних систем, первинних аферентних волокон.

Найтовстіші волокна ретикуло- і вестибулоспінальних трактів, які швидко проводять імпульси, а у приматів і рубро- та кортикоспінальні тракти здатні збуджувати мотонейрони спинного мозку моносинаптично (без перемикання на вставні нейрони). Збуджуючі постсинаптичні потенціали, що у мотонейронах спинного мозку при активації швидкопровідних волокон низхідних трактів (встановлюють з ними моносинаптичні зв'язки), характеризуються коротким латентним періодом, здатністю відтворювати швидкі ритми подразнення, відсутністю пресинаптичного гальмування з боку аферентних систем. Ці властивості забезпечують високу ефективність і специфічність низхідних команд, що надходять по найбільш короткому шляху з мозку, до мотонейронів.

Волокна кожного тракту активують переважно певні по функції мотонейрони. Так, моносинаптичні кортикоспінальні впливи найбільш активні в мотонейронах, що іннервують дистальні м'язи кінцівок (в першу чергу м'язи пальців кисті і стопи).

Мотонейрони проксимальних м'язів кінцівок і м’язів тіла стимулюються , головним чином, волокнами ретикуло- і вестибулоспінальних трактів.

Низхідні тракти впливають і на різні типи вставних нейронів спинного мозку і таким чином можуть змінювати протікання його різних рефлекторних реакцій.

Здатність низхідних систем контролювати вторинні аферентні нейрони, що дають початок висхідним трактах спинного мозку, чітко проявляється в тому, що низхідні імпульси викликають збудження і гальмівні синаптичні реакції в багатьох нейронах висхідних трактів. До того ж, імпульсація в спинний мозок по волокнах низхідних шляхів здатна викликати деполяризацію терміналей первинних аферентних волокон, тобто пресинаптичне гальмування.

Таким чином, імпульси, які надходять у спинний мозок по низхідних шляхах, можуть впливати безпосередньо на спинальні рухові центри, контролювати вплив на мотонейрони через полісинаптичні шляхи різної складності і навіть видозмінювати інформацію, що надходить у мозок по первинних і вторинних аферентних нейронах.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 3948 | Теги: головний мозок, фізіологія, ЦНС, спинний мозок, регеляція спинного мозку | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: