Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Тонічні й фазичні рухові рефлекси спинного мозку
В основі рухової діяльності людини лежать 2 форми механічної реакції м'язових волокон:
1) їх фазне (тетанічне) скорочення;
2) тривале тонічне напруження.

Фазна діяльність забезпечує швидкі і сильні скорочення м'язів при виконанні рухів, а також корекції пози. Ці скорочення здійснюються швидкими руховими одиницями.

Фазні рефлекси спинного мозку. Ці рефлекси зумовлюють короткочасне скорочення м'язів. До них належать сухожильні рефлекси, які виникають при швидкому розтягуванні м'яза. Наприклад, у відповідь на легенький удар молоточком по сухожиллю м'яз швидко скорочується. Ці рефлекси особливо виражені на розгиначах, зокрема, на чотирьохголовому та литковому м'язах. Прикладом може бути колінний рефлекс, який виникає при ударі молоточком по сухожиллю чотирьохголового м'яза. Подібний рефлекс виникає при ударі по ахілловому сухожиллю (ахілловий рефлекс). При цьому скорочується литковий м'яз. При ударі по сухожиллю м'яза верхньої кінцівки виникає ліктьовий рефлекс. Сухожильні рефлекси (колінний, ахіллів, ліктьовий) одержали свою назву через те, що вони виникають при ударі по сухожиллю того чи того м'яза. Удар по сухожиллю м'яза зумовлює його розтягування, що є адекватним подразником для м'язових веретен і спричиняє міотатичний рефлекс (рефлекс на розтягування). Розтягування м'яза при ударі по сухожиллю, на відміну від розтягування м'яза силою гравітації, здійснюється інтенсивно, різко, поривчасто. Тому характер рефлекторної реакції м'язів у відповідь на подразник також буде іншим- рухова реакція буде не тонічною, а фазичною.

Тонічне напруження відрізняється від фазного повільним розвитком, більшою економічністю , перевагою ізометричного режиму і переважною участю повільних рухових одиниць. Воно лежить в основі підтримки певної пози тіла. Якщо при підтримці пози потрібно значне зусилля м'язів (наприклад для збереження кута в упорі), то в роботу включаються фазні скорочення м'язів.

Процеси підтримки пози і рухові акти скелетних м'язів тісно пов'язані між собою. З однієї сторони, рухи завжди відбуваються на основі певної пози тіла, а з іншої, процеси підтримки пози забезпечуються не тільки тонічним напруженням м'язів, але і їх фазною діяльністю.

Тонічні рефлекси спинного мозку: міотатичний рефлекс, шийні рефлекси. Вони здійснюються при повороті або нахилі голови. Їх рецептори знаходяться у м'язах шиї, а полісинаптична рефлекторна дуга замикається на рівні І-ІІІ шийних сегментів. Імпульси від цих сегментів передаються до м’язів тулуба і кінцівок, зумовлюючи загалом тонус м’язів-розгиначів.

У руховій діяльності людини розрізняють довільні і мимовільні рухи і пози.

Довільні рухи здійснюються за участю свідомості, а по мірі їх засвоєння можуть відбуватися і несвідомо. Провідну роль у здійсненні довільних рухів відіграють вищі інтегративні області кори великих півкуль (лобові частки та ін.). Ще до їх виконання в мозку створюється модель майбутнього руху, його програма. Людина усвідомлює мету цього руху чи необхідність прийняття певної пози. У процесі виконання рухового акту він, вносячи корекції в його виконання, домагається запрограмованого результату дії.

Мимовільні рухи і пози, виконувані несвідомо, є переважно безумовними рефлексами (орієнтовними, захисними та ін.). Мимовільними також стають ті довільні рухи і пози, що автоматизуються при багаторазовому їх повторенні. Мимовільна рухова діяльність може здійснюватися різними відділами нервової системи.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 14034 | Теги: фазичні рефлекси, фізіологія, ЦНС, мимовільні рефлекси, довільні рефлекси, тонічні рефлекси | Рейтинг: 3.0/3
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: