Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Союзні та антагонічні рефлекси (за Шеррінгтоном). Принцип загального кінцевого шляху

Шеррінгтон запропонував розрізняти:

а) союзні рефлекси (які підсилюють одна одну, зустрічаючись на загальних кінцевих шляхах);
б) антагоністичні рефлекси (які гальмують один одного).

Принцип загального кінцевого шляху.

Аферентних нейронів у центральній нервовій системі в кілька разів більше, ніж еферентних. У зв'язку з цим багато аферентних впливів надходять до одних і тих же інтернейронів і еферентних нейронів, які є для них спільними кінцевими шляхами до робочих органів. Система реагуючих нейронів утворює таким чином воронку («воронка Шеррінгтона»). Безліч різноманітних подразнень може подразнити одні й ті ж мотонейрони спинного мозку і викликати одну й ту ж рухову реакцію (наприклад, скорочення м'язів - згиначів верхньої кінцівки).

Англійський фізіолог Ч. Шеррінгтон , що встановив принцип загального кінцевого шляху, запропонував розрізняти союзні (алліірувані) і антагоністичні рефлекси.

Зустрічаючись на загальних кінцевих шляхах, союзні рефлекси взаємно підсилюють один одного, а антагоністичні - гальмують.

У першому випадку в нейронах загального кінцевого шляху має місце просторова сумація (наприклад, згинальний рефлекс посилюється при одночасному подразнені кількох ділянок шкіри).

У другому випадку відбувається боротьба конкуруючих впливів за володіння загальним кінцевим шляхом, в результаті чого один рефлекс здійснюється, а інші загальмовуються. При цьому засвоєнні рухи виконуються без зусиль, оскільки в їх основі лежать впорядковані в часі синхронізовані потоки імпульсів, які проходять через кінцеві шляхи легше, ніж імпульси, які потрапляють у випадковому порядку.

Переважання на кінцевих шляхах тієї чи іншої рефлекторної реакції обумовлено її значенням для життєдіяльності організму в даний момент.

У такому відборі важливу роль відіграє наявність в центральній нервовій системі домінанти. Вона забезпечує протікання головної реакції. Наприклад, ритмічний кроковий рефлекс і одиночний, безперервний рефлекс згинання при больовому подразненні є антагоністичними. Але спортсмен, що раптово отримав травму, може продовжувати біг до фінішу, тобто здійснювати ритмічний рефлекс і пригнічувати больові подразнення, які приходять до мотонейронів згинальних м'язів, перешкоджають почерговому згинанню та розгинанню ноги.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (11.10.2013)
Переглядів: 5210 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: