Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Роль середнього мозку у забезпеченні пози тіла і орієнтації організму у навколишньому середовищі. Рухові рефлекси середнього мозку
Середній мозок (mesencephalon) - верхній відділ стовбура мозку, що складається з ніжок мозку і чотиригорбкового тіла. У онтогенезі він утворюється з середнього мозкового міхура. Еволюція середнього мозку пов'язана з виникненням і розвитком зору.

Через середній мозок, що є продовженням стовбура мозку, проходять висхідні шляхи від спинного і довгастого мозку до таламуса, корі великих півкуль і мозочку.

До складу середнього мозку входять чотиригорбикове тіло, чорна субстанція і червоні ядра. Серединну його частину займає ретикулярна формація, нейрони якої здійснюють потужний вплив на активізацію всієї кори великих півкуль та спинного мозку.

Передні горби чотиригорбикового тіла є первинними центрами зору та слуху. Вони також приймають участь у ряді реакцій, що є компонентами орієнтовного рефлексу при появі несподіваних подразників. У відповідь на раптове роздратування відбувається поворот голови і очей у бік подразника, а у тварин - ще і насторожування вух. Цей рефлекс необхідний для підготовки організму до своєчасної реакції на будь-який новий вплив. Він супроводжується посиленням тонусу м'язів - згиначів (підготовка до рухової реакції) і змінами вегетативних функцій (дихання, серцебиття).

Ядра, що знаходяться у верхніх горбках, є первинними зоровими центрами. Вони отримують імпульси від сітківки ока і беруть участь в зоровому орієнтовному рефлексі, тобто повороті голови до світла. При цьому відбувається зміна ширини зіниці і кривизни кришталика (акомодація), що сприяє чіткому баченню предмета.

Ядра нижніх горбків є первинними слуховими центрами. Вони беруть участь в орієнтовному рефлексі на звук - поворот голови в бік звуку. Раптові звукові та світлові подразнення викликають складну реакцію насторажування, що мобілізує тварину на швидку відповідну реакцію.

Середній мозок відіграє важливу роль у регуляції рухів очей. Управління окоруховим апаратом здійснюють розташовані в середньому мозку ядра блокового (IV) нерва, що іннервує верхні косі м'язи очей, і окорухового (III) нерва, що іннервує верхній, нижній і внутрішній прямі м'язи, нижній косий м'яз і м'яз підіймач повіки, а також розташоване в задньому мозку ядро відвідного (VI) нерва, що іннервує зовнішній прямий м'яз ока. За участю цих ядер здійснюються поворот очей в будь-якому напрямку, акомодація ока, фіксація погляду на близьких предметах шляхом зведення зорових осей, зіничний рефлекс (розширення зіниць в темноті і звуження їх на світлі).

Середній мозок відіграє важливу роль у регуляції м'язового тонусу, здійсненні настановних і випрямних рефлексів, завдяки яким можливі стояння і ходьба, та виконанні координованих рухів.

Середній мозок забезпечує регуляцію ряду вегетативних функцій організму (жування, ковтання, тиск крові, дихання).  На рівні середнього мозку реалізуються статичні і статокінетичні рефлекси.


Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 5071 | Теги: середній мозок, фізіологія, ЦНС | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: