Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Рефлекторна діяльність спинного мозку, види спінальних рефлексів
У спинному мозку замикається величезна кількість рефлекторних дуг, за допомогою яких регулюються як соматичні, так і вегетативні функції організму. До числа найбільш простих рефлекторних реакцій відносяться сухожильні рефлекси і рефлекси розтягування, що викликаються подразненням рецепторів розтягування того ж м'яза, яке розвиває рефлекторне скорочення. Центральні закінчення аферентних волокон від рецепторів розтягування утворюють синапси безпосередньо на мотонейронах без додаткових перемикань на вставних нейронах. Таким чином, дуга цих рефлексів може мати моносинаптичних характер. Вказана обставина, а також висока швидкість проведення по аферентних волокнах імпульсів,що йдуть від м'язових рецепторів і по аксонах - α- мотонейронів, забезпечують короткий час рефлексу (що особливо демонстративно у разі сухожильних рефлексів).

Сухожильні рефлекси легко викликаються за допомогою короткого удару по сухожиллю і мають важливе діагностичне значення в неврологічній практиці. Рефлекторна реакція проявляється у вигляді різкого скорочення м'яза. Особливо виражені сухожильні рефлекси в м'язах розгиначів ноги, таких, як чотириголового м'яза стегна (колінний рефлекс) або триголовий м'яз гомілки (ахілловий рефлекс). Але сухожильні рефлекси викликаються і в м'язах-згиначах. На руці вони чітко проявляються на двоголовому і триголовому м’язах, на обличчі - на м'язах нижньої щелепи.

Швидкість м'язового скорочення і відсутність післядії обумовлені способом викликання сухожильного рефлексу. Адекватним подразником для відповідних рецепторів є розтягнення м'яза. Постукування по сухожиллю розтягує м'яз тільки на дуже короткий термін. Хоча при цьому чутливі до розтягування рецептори активуються з високим ступенем синхронності.
Оскільки аферентні волокна, що йдуть в спинний мозок від рецепторів розтягування, являють собою досить гомогенну групу по діаметру і швидкостям проведення, аферентні імпульси надходять до мотонейронів у вигляді синхронної хвилі. В результаті мотонейрони відповідають з незначною тимчасовою дисперсією, посилаючи в руховий нерв синхронний розряд, що викликає коротке м'язове скорочення, схоже з відповіддю м'язів на одиночне електричне подразнення рухового нерва.
Зовсім інакше характеризується рефлекс розтягування, що виникає при адекватному роздратуванні тих же самих м'язових рецепторів. Природні розтягування зазвичай виникають у м'язах під дією сили тяжіння. Так, у положенні стоячи чотириглавий м'яз стегна піддається розтягування через тенденцію коліна згинатися під впливом гравітаційних сил. Аферентна імпульсація, що виникає у відповідь на це розтягнення, характеризується значною асинхронністю, тому що численні рецептори розтягування під впливом постійного навантаження генерують ритмічні імпульси, частота яких визначається індивідуальним порогом кожного рецептора. Мотонейрони отримують тривалі асинхронні імпульси і самі розряджаються асинхронно. В результаті цього м'яз відповідає плавним тривалим скороченням, автоматично протидіючим силі тяжіння. Це визначає велике фізіологічне значення рефлексу розтягування як механізму підтримки випрямленою пози або стояння.

Більш складно організовані рефлекторні відповіді виражаються в координованому згинанні або розгинанні м'язів кінцівки. Згинальні рефлекси спрямовані на уникнення різних пошкоджуючих впливів. Тому рецептивне поле згинального рефлексу досить складне і включає різні рецепторні утворення і різні за швидкістю проведення аферентні шляхи.

Згинальний рефлекс виникає при подразненні больових рецепторів шкіри, м’язів і внутрішніх органів. Аферентні волокна, що залучаються при проведенні цих подразнень, мають широкий спектр швидкостей проведення - від мієлінізованих волокон групи А до неміелінізірованних волокон групи С. Всі різноманітні аферентні волокна, імпульсація по яких призводить до розвитку згинального рефлексу, об'єднують під назвою аферентів згинального рефлексу.

Центральний час згинального рефлексу досить тривалий, що обумовлено його полісинаптичним характером. Згинальні рефлекси відрізняються від власних рефлексів м'язів - міостатичних і сухожильних - не тільки великим числом синаптичних перемикань на шляху до мотонейронів, але й залученням ряду м'язів, координоване скорочення яких обумовлює рух цілої кінцівки. Одночасно з збудженням мотонейронів, що іннервують м'язи - згиначі, відбувається реципрокне гальмування мотонейронів м'язів - розгиначів.

При досить інтенсивному подразненні рецепторів задньої кінцівки відбуваються, іррадіація збудження і залучення в реакцію м'язів передньої кінцівки і тулуба, при - активації мотонейронів протилежної сторони тіла спостерігається не згинання , а розгинання м'язів задньої кінцівки - перехресний розгинальний рефлекс.
 
До розгинальних рефлексів, крім вже розглянутих вище міостатичних рефлексів і перехресного розгинального рефлексу, відноситься ряд полісинаптичних рефлексів, що виникають при подразненні рецепторів стопи.

Ще більш складний характер мають ритмічні і позні рефлекси, або рефлекси положення.
 
Крім розглянутих вище рефлексів,  які відносяться до категорії соматичних, так як виражаються в активації скелетних м’язів, спинний мозок відіграє важливу роль у рефлекторній регуляції внутрішніх органів, будучи центром багатьох вісцеральних рефлексів. Ці рефлекси здійснються за участю розташованих в бічних і вентральних рогах сірої речовини прегангліонарних нейронів вегетативної нервової системи. Аксони цих нервових клітин залишають спинний мозок через передні корінці і закінчуються на клітинах симпатичних або парасимпатичних вегетативних гангліїв. Гангліонарні нейрони, у свою чергу, посилають аксони до клітин різних внутрішніх органів, включаючи гладкі м’язи кишечника, судин, сечового міхура; до залозистих клітин, серцевого м'язу.

Соматичні спинномозкові рефлекси людини
Назва рефлексуЗастосовуване подразнення Характер рефлекторної реакціїЛокалізація нейронів, що беруть участь у рефлексі
Сухожильні пропріорецептивні рефлекси:



ліктьовий Удар молоточком по сухожиллю m. biceps brachii (рука злегка зігнута в лікті)
Скорочення m. biceps brachii і згинання рукиV- VI шийні сегменти спинного мозку
колінний Удар молоточком по сухожиллю m. guadriceps нижче колінної чашечки Скорочення m. guadriceps та розгинання гомілки
II - IV поперекові сегменти
ахіллівУдар по ахілловому сухожиллюПідошовне згинання стопи I- II крижові сегменти
Черевні рефлекси:

Штрихове подразнення шкіриСкорочення відповідних ділянок черевної мускулатури
верхній  паралельно нижнім ребрам
VIII- ІХ грудні сегменти
середнійна рівні пупка (горизонтально)

IX -X грудні сегменти
нижнійпаралельно паховій складці

XI- XII грудні сегменти
 
Кремастерний яєчковий рефлекс
Штрихове подразнення внутрішньої поверхні стегнаСкорочення m . cremaster і підйом яєчка I- II поперекові сегменти
Анальний рефлексШтрих або укол поблизу заднього проходуСкорочення зовнішнього сфінктера прямої кишки IV - V  крижові сегменти
Підошовний рефлексСлабке штрихове подразнення підошви

Сильне подразнення підошви
 Згинання пальців і стопи


Розгинання пальців і згинання ноги
I- II крижові сегменти
   

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 9650 | Теги: фізіологія, ЦНС, рефлекси, спинний мозок | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: