Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Моторні зони кори великих півкуль
У корі великих півкулі є нервові клітини, аксони яких йдуть до відділам центральної нервной системи, що лежать нижче, - до підкіркових ядер, мозкового стовбура, спинному мозку. Велика частина цих нейронів зосереджена в передній центральній звивині, до переду від роландовой борозни. Зазначена область отримала назву моторної зони. Характерною особливістю її клітинної будови є наявність гігантських пірамідних клітин Беца, довгі відростки яких у складі пірамідного шляху досягають проміжних і рухових нейронів спинного мозку.

Рухові точки (тобто пункти кори великих півкуль, подразнення яких викликає рух певних м'язів) розташовані в корі нерівномірно. Їх локалізація в передній центральній звивині відповідає послідовності сенсорного представництва в задній центральній звивині.

Вище всіх інших розташовані рухові точки нижніх кінцівок; під ними знаходяться рухові точки м'язів тулуба, ще нижче - верхніх кінцівок, нижче всіх - мускулатури голови. Так як спадні рухові шляхи перехрещуються, то роздратування всіх зазначених точок викликає скорочення м'язів протилежної сторони тіла.

У моторній зоні так само, як і в сенсорній, найбільшу площу займає представництво мускулатури кистей рук, обличчя, губ, язика і найменшу - тулуба та нижніх кінцівок. Розмірам кіркового моторного представництва відповідає точність і тонкість управління рухами даної частини тіла.

Електричне подразнення моторної зони кори великих півкуль у людини в області рухових точок пальців руки викликає в ряді випадків скорочення окремих м'язів або навіть окремих моторних одиниць. На відміну від цього подразнення рухових точок мускулатури тулуба тягне за собою одночасне скорочення 30-50 м'язів - синергістів.
Роландова борозна, що розділяє передню і задню центральні звивини, є лише умовною межею моторної і сенсорної зон. Гістологічні дослідження показують, що в моторній зоні є велика кількість чутливих елементів; як і в сенсорній області виявляються гігантські пірамідні клітини.

За даними Пенфилда, електричне подразнення передньої центральної звивини у людини в 25% випадків поряд з рухом або замість руху викликає відчуття. Відповідно роздратування задньої центральної звивини в 20 % випадків викликає замість відчуття або спільно з відчуттям також рух.

У тварин перекриття моторної і сенсорної зон виражено значно більше, ніж у людини.

Враховуючи функціональну близькість цих двох зон кори, їх часто об'єднують загальною назвою сенсомоторної зони. І. П. Павлов розглядав цю зону як кірковий кінець кінестетичного (рухового) аналізатора.

Наслідки ураження моторної зони кори півкуль мозку у людини.
Поранення мозкової кори в області моторної зони або порушення кровообігу (наприклад, крововилив) в цій області тягнуть за собою у людини повний або частковий параліч мускулатури протилежної половини тіла (геміплегія). Лише дуже повільно і поступово симптоми паралічу зникають і рухи відновлюються. Найсильніше страждає при ураженні моторної зони у людини здатність до окремих дрібних рухів, наприклад пальців руки або ноги. Складні рухи, в яких бере участь мускулатура обох кінцівок, відновлюються швидше, тим часом як окремі рухи кінцівок протилежної оперованій півкулі сторони залишаються порушеними протягом більш тривалого терміну, притому більшою мірою.

Низхідні шляхи моторної зони. Частина відростків пірамідних клітин моторної зони утворює кортикоспінальний тракт. Інша частина низхідних нервових волокон, головним чином їх колатералі, прямує з моторної зони в підкіркові структури, утворюючи два види шляхів. Одні з них пов'язують клітини моторної зони з смугастим тілом, червоним ядром, чорною субстанцією. Інші, що йдуть через варолієвий міст, забезпечують зв'язок моторної зони з мозочком і утворюють понто -церебеллярний тракт.

Посилаючи імпульси по всіх цих шляхах до лежачих нижче відділів центральної нервової системи, моторна зона кори великих півкуль управляє діяльністю рухового апарату організму.
Частина низхідних волокон моторної зони кори направляється, крім того, і безпосередньо до клітин ретикулярної формації і гіпоталамуса, що часто обумовлює виникнення судинних реакцій у відповідь на подразнення рухової зони.

Премоторна зона кори. Спереду від моторної розташована так звана премоторна зона кори, що займає поля 6 і 8 по Бродману. Премоторна зона також дуже багата пірамідними клітинами. Відростки цих клітин йдуть як до спінальних нейронів, так і до смугастого тіла, хвостатого ядра, червоного ядра, чорної субстанції та ін. Звідси збудження по ретикуло- , текто- , рубро- і вестибуло- спінальних шляхах надходять у спинний мозок до проміжних і рухових нейронів.

Електричне подразнення окремих ділянок поля 6 викликає рухи голови і тулуба в сторону, протилежну подразненій півкулі. Ці рухи мають координований характер і супроводжуються змінами тонусу м'язів. У відповідь на подразнення однієї з ділянок поля 6 виникають ковтальні рухи, різкі зміни дихання і крик.

Оперативне видалення невеликих ділянок премоторної зони у людини (під час нейрохірургічних втручань) призводить до порушення рухових навичок, хоча тонкі рухи рухи при цьому і зберігаються.

Видалення деяких ділянок премоторної зони кори великих півкуль призводить до виникнення рефлексів, не властивих здоровій дорослій людині. Так, після видалення премоторної зоні кори, від якої залежать руху руки, виникає посилений хапальний рефлекс: легкий тактильний дотик до долоні викликає сильний хапальний рух. Він нагадує хапальний рефлекс у новонароджених дітей в період, що передує функціональному дозріванню пірамідного тракту.

При видаленні області, де знаходиться представництво м'язів ноги в моторній або немоторній корі, у дорослих з'являється рефлекс Бабінского.

Додаткова моторна область.
Додаткова моторна область розташована на медіальній поверхні півкуль. Діаметр цей області не перевищує 1-2 см. Подразнення її різних частин показує, що в цій зоні є представництво мускулатури всіх частин тіла.

При подразненні додаткової моторної області спостерігаються зміни пози, що супроводжуються двосторонніми рухами ніг і тулуба. Часто при стимуляції цієї області виникають різні вегетативні реакції - зміна ширини зіниць, почастішання серцебиття та ін. Припускають, що додаткова зона відіграє допоміжну роль в управлінні позою людини, яке здійснюється моторною і премоторною областями.

Ділянки кори, керівники рухів очей. Подразнення різних пунктів полів 19 і 8 супроводжується координованими рухами обох очей. Показано, що шляхи від поля 19 в потиличній частці кори йдуть прямо до стовбура мозку і обумовлюють фіксацію око на аналізованому предметі. На відміну від поля 19 в потиличній частці поле 8, розташоване в лобовій частці, пов'язане з довільними рухами ока.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (23.10.2013)
Переглядів: 8752 | Теги: кора великих півкуль, фізіологія, доаткова моторна зона, моторна зона, ЦНС, премоторна зона | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: