Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Явище децеребраційної ригідності
Децеребраційна ригідність (лат. приставка de -, що означає усунення , відділення + cerebrum головний мозок; лат. Rigidus знімілий, негнучкий) - підвищення тонусу всіх м'язів, частіше з різким переважанням тонусу м'язів - розгиначів в результаті порушення зв'язків і роз'єднання головного мозку та мозкового стовбура на рівні середнього мозку.

Найчастіше розвивається при здавленні стовбура мозку односторонньому, обмежуючому внутрішньочерепний простір процесі в півкулях головного мозку, особливо в його задніх відділах. Це насамперед пухлини і абсцеси мозку і мозочка, внутрішньомозкові гематоми. Децеребраційна ригідність може бути викликана також набряком і набуханням мозку при обширному інфаркті мозку (звичайно в перші 6 днів після інсульту), забою мозку , менінгіті і менінгоенцефаліті, при токсичних енцефалопатіях, нирковій комі та ін. Здавлення середнього мозку нерідко супроводжується вклиненням мигдаликів мозочка у великий потиличний отвір, що веде до ще більшого роз'єднання півкуль мозку і нижніх відділів стовбура мозку.

Здавлення середнього мозку або місцеві патологічні процеси в ньому порушують гальмівні впливи коркових і підкіркових структур на нижче розміщені центри рухів і регуляції м'язового тонусу, в результаті чого вивільняється власний механізм середнього мозку і «оживає» в патологічній формі древній рефлекс стояння.

Найбільш характерна поза хворого при децеребраційній ригідності: Голова закинута назад, спина вигнута дугою, руки розігнуті, передпліччя ротоване всередину, кисті і пальці зігнуті  ноги випрямлені і повернені всередину, стопи розігнуті. Свідомість втрачено або вона затуманена. Децеребраційна ригідність зазвичай гостро розвивається і є небезпечним симптом, але вона може виникати і приступоподібно, мати тимчасовий характер і супроводжуватися гіперкінезами. Наявність інших вогнищевих неврологічних симптомів допомагає точніше визначити топіку ураження і диференціювати децеребраційна ригідність органічного походження від зовні схожого істеричного симптому «дуги» або опістотонуса.

Децеребраційна ригідність може супроводжуватися зупинкою дихання, тому вона є показанням до термінової госпіталізації, строковим нейрохірургічного втручання та реанімаційної допомоги. Спинномозкова пункція протипоказана, оскільки в результаті неї може підсилитися вклинення мигдаликів мозочка у великий потиличний отвір і різко погіршитися стан хворого.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (14.10.2013)
Переглядів: 10200 | Теги: фізіологія, ЦНС, децеребраційна ригідність, мозочок | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: