Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Функції ретикулярної формації

Розрізняють два основних типи впливу неспецифічної системи на роботу інших нервових центрів - активуючий і гальмуючий вплив. Обидва вони можуть адресуватися як вище розміщеним центрам (висхідні впливи), так і нижче розміщених (низхідні впливи).

Висхідні впливи. У дослідах на тваринах було показано, що з ретикулярної формації середнього мозку виходить потужний активуючий вплив на кору великих півкуль. Електричні подразнення цих відділів неспецифічної системи через імплантовані електроди викликали пробудження сплячої тварини. У тварини при свідомості подібне роздратування підвищувало рівень коркової активності, посилювало увагу до зовнішніх сигналів і покращувало їх сприйняття. Ці досліди свідчать про велике значення імпульсів середньомозкового відділу неспецифічної системи в підвищенні функціонального стану нейронів кори великих півкуль. Висхідні впливи з цих областей охоплюють дифузно всю кору, викликаючи загальну зміну її функціонального стану. Вони особливо посилюються при дії нових подразнень, заздалегідь готуючи організм до реакції на несподівану ситуацію. Це завжди має місце при орієнтовних реакціях і в початкових стадіях вироблення умовного рефлексу. В результаті активують впливів у всіх областях кори великих півкуль підвищується збудливість і лабільність коркових нейронів, швидше виникають відповіді на зовнішні подразнення і легше відбувається залучення нових нервових клітин в реакцію. Збільшення числа активованих нейронів дозволяє в процесі навчання, тренуванти «вибрання» з них клітин, найбільш важливих для здійснення відповідних дій організму.

Активуючий вплив, який виходить із проміжного мозку (від неспецифічних ядер таламуса), на відміну від середньомозкового, впливають лише на обмежені області кори. Вважають, що таке виборче підвищення активності на невеликій території кори має значення в організації уваги, виділяючи на загальному тлі роботу невеликого числа кіркових клітин . Зазвичай активуються нейрони саме тих відділів кори, які зайняті в даний момент найбільш важливою для організму діяльністю. Це, значною мірою, сприяє протіканню специфічних функцій мозку - сприйняття і переробки найбільш потрібних сигналів, здійсненню першочергових рухових актів.

Неспецифічна система здатна чинити на кору крім активуючих і гальмуючий вплив. Ці впливи різні за характером:

локальні - з області проміжного мозку

загальні (дифузні) - із задніх відділів мозку.

Перші беруть участь у створенні « робочої мозаїки » в корі, розділяючи її на більш активні та менш активні ділянки.

Другі обумовлюють дифузне пригнічення коркових функцій.

Значно поширене по всій корі гальмування діяльності кіркових нейронів виникає за участю задньостовбурових відділів ретикулярної формації - неспецифічних нейронів задніх частин середнього і довгастого мозку. Воно має місце у випадку тривалої і монотонної роботи (наприклад , виробничих умовах при роботі на конвеєрі або в спорті при проходженні довгих і наддовгих дистанцій).

В електричних проявах діяльності мозку активуюючий вплив проявляються у вигляді виникнення частої асинхронної активності (десинхронізація), а гальмуючий вплив - у вигляді повільних ритмічних коливань (синхронізація).

Низхідні впливи. Усі відділи неспецифічної системи надають крім висхідних значні низхідні впливи. Відділи стовбура мозку регулюють (активують або пригнічують) активність нейронів спинного мозку і пропріорецепторів м'язів (м'язових веретен). Ці впливи спільно з впливами з екстрапірамідної системи і мозочка відіграють велику роль в регуляції тонусу м'язів і забезпеченні пози людини. Безпосередні команди до здійснення рухів і впливу, що формують перебудови тонусу м'язів, передаються за специфічними шляхах. Однак неспецифічні впливу дозволяють істотно змінити перебіг цих реакцій. При посиленні активуючих впливів з ретикулярної формації середнього мозку на нейрони спинного мозку збільшується амплітуда вироблених рухів і підвищується тонус скелетних м'язів. Включення цих впливів при деяких емоційних станах допомагає підвищити ефективність рухової діяльності людини і виконати значно більшу роботу, ніж у звичайних умовах.

Таким чином , у формуванні цілісних актів організму беруть участь обидві системи головного мозку - специфічна і неспецифічна. Проведення і обробку специфічної інформації, а також управління відповідними реакціями здійснює специфічна систем . На ці процеси значно впливає неспецифічна система. У свою чергу, діяльність цього неспецифічного відділу контролюється специфічними системами мозку. В об'єднанні функцій обох систем і загальному контролі за їх активністю провідна роль належить корі великих півкуль.

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (11.10.2013)
Переглядів: 6164 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
e border="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Имя *: Email:
Подписка:1 Код *: