Головна » Статті » Фізіологія » ЦНС

Асоціативні зони кори великих півкуль.
Реєстрація викликаних потенціалів показала, що аферентні імпульси з ядер таламуса надходять не тільки в сенсорні зони, але одночасно і в області, прилеглі до них. Ці області кори великих півкуль називаються асоціативними зонами (їх називають також вторинними сенсорними зонами).

Асоціативні зони розташовуються по краю сенсорних зон і поширюються в усі сторони від них на 1-5 см.
Важливою особливістю клітин асоціативних зон є їх здатність відкликатися на периферичні подразнення різних рецепторів. Так, наприклад, у кішки у вторинній слуховий зоні були знайдені ділянки, в яких викликані потенціали виникали не тільки на звукове, але й на світлове або електрошкірне роздратування. Це свідчить про те, що на кіркових клітинах вторинних сенсорних зон конвергуют аферентні шляхи, які несуть імпульси від різних рецепторних систем.

Видалення асоціативних зон не тягне за собою втрату даного виду чутливості, але при цьому часто порушується здатність правильно інтерпретувати значення певного подразника. Так, при руйнуванні у людини 18- го і 19 - го полів (по Бродману), що є вторинною зорової зоною, ніколи не настає сліпоти, але хворий втрачає здатність оцінювати бачене. Зокрема, він не розуміє значення слів при читанні.
Руйнування вторинної слухової зони в скроневій області кори часто призводить до втрати здатності розуміти значення чутих хворим слів.

Всі ці факти свідчать про те , що асоціативні зони відіграють важливу роль у процесах аналізу і синтезу подразнень в корі великих півкуль. Про це свідчить і той факт, що в процесі еволюційного розвитку площа, яку займають асоціативні зони в корі великих півкуль, прогресивно зростає і досягає найбільшої величини у людини.
Важливою особливістю асоціативних зон у людини на відміну від сенсорних є те, що їх руйнування призводить лише до тимчасового порушення тих чи інших функцій. Надалі частини кори, що залишилися, беруть на себе функції зруйнованих асоціативних зон і пошкодження їх компенсується .

Категорія: ЦНС | Додав: Lolim (23.10.2013)
Переглядів: 7673 | Теги: фізіологія, ЦНС, кора мозку, асоціативні зони | Рейтинг: 1.0/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: