Головна » Статті » Біохімія » Обмін речовин

Макроергічні сполуки. Шляхи синтезу АТФ в клітинах: субстрат не та окисне фосфорилювання
Макроергічні сполуки - це біомолекули, що мають зв’язки, стандартна вільна енергія гідролізу яких складає -15 -5 ккал/моль. Такі зв’язки називаються макроергічними і позначаються символом ~ (тильда). Існують макроергічні сполуки з такими макроергічними зв’язками:

1)    фосфоангідридним (АТФ (ΔG°=-7,3-6,6 ккал/моль); ЦТФ, ГТФ, УТФ, цАМФ (ΔG°=-11,9 ккал/моль);
2)    фосфогуанідиновим (креатинфосфат (ΔG°=-10,3 ккал/моль);
3)    енолфосфатним (фосфоенолпіруват (ΔG° 14,8 ккал моль),
4)    тіоефірним (ацетил-КоА (ΔG°-7,7 ккал/моль), сукциніл-КоА тощо.

Основною макроергічною сполукою живих організмів є молекула АТФ, яка містить два макроергічні зв’язки.

 
Макроергічні сполуки утворюються в реакціях катаболізму, а енергія гідролізу їх макроергічних зв’язків використовується для синтезу нових сполук (жирні кислоти, холестерин, глікоген, фосфоліпіди тощо), або безпосередньо АТФ (фосфоенолпіруват,         1,3-дифосфогліцерат креатинфосфат). Такий шлях синтезу АТФ за рахунок енергії макроергічних сполук називається субстратным фосфорилуванням Основним шляхом утворення АТФ у тваринних організмах є окислювальне фосфорилування, яке відбувається в мітохондріях.
Вивільнення хімічної енергії відбувається за умов гідролізу АТФ та АДФ або переносу макроергічних фосфатних груп на інші акцептори:

 
Зворотне перетворення АДФ в АТФ за участю неорганічного фосфату (ФН), тобто фосфорилювання АДФ до АТФ вимагає відповідних витрат хімічної енергії:

 
Відповідно до цих енергетичних закономірностей, циклічні перетворення АТФ в АДФ зв’язують процеси, що генерують ~ Ф, з процесами, що споживають ~ Ф. Таким чином, у всіх біологічних системах АТФ є основною сполукою, яка передає енергію від екзергонічних до ендергонічних процесів (біохімічних реакцій та фізіологічних функцій).
Схема спряження екзергонічних (А—В) з ендергонічними (С—D) реакціями через систему АТФ — АДФ подана на рис.

Категорія: Обмін речовин | Додав: Lolim (12.10.2013)
Переглядів: 23339 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: