Головна » Статті » Біохімія » Обмін речовин

Анаплеротичні й амфіболічні реакції
Анаплеротичні реакції — реакції клітинного метаболізму, що підвищують концентрацію субстратів трикарбонового циклу, утворюючи їх з інтермедіатів інших метаболічних шляхів (зокрема, амінокислот, пірувату). Активуючи ЦТК, анаплеротичні реакції сприяють посиленню інтенсивності катаболічних процесів в організмі.

Утворення субстратів ЦТК в анаплеротичних реакціях:

1)    Перетворення амінокислот на дикарбонові кислоти — субстрати ЦТК:
•    утворення α-кетоглутарату в реакціях трансамінування;
•    утворення оксалоацетату в реакціях трансамінування;
•    утворення α-кетоглутарату в глутаматдегідрогеназній реакції;
•    утворення сукциніл-КоА з ізолейцину, валіну, метіоніну, треоніну

2)    Утворення оксалоацетату з пірувату в піруваткарбоксилазній реакції:

Піруват + CO2+ АТФ ->Оксалоацетат + АДФ + Фн

Коферментом піруваткарбоксилази є біотин (вітамін H), що в ході реакції зворотно акцептує СО2, утворюючи N-карбоксибіотин.

Піруваткарбоксилаза — алостеричний фермент, позитивним модулятором якого є ацетил-КоА. За умов низької внутрішньоклітинної концентрації ацетил-КоА активність ферменту і, відповідно, швидкість піруваткарбоксилазної реакції низькі. Накопичення ацетил-КоА, що спостерігається при активації катаболічних процесів, стимулює через утворення оксалоацетату інтенсивність ЦТК і активність окислення його головного субстрату — ацетил-КоА.
Утворення оксалоацетату з пірувату під дією піруваткарбоксилази є найваж¬ливішою анаплеротичною реакцією в клітинах печінки та нирок.

3)    Утворення оксалоацетату з фосфоенолпірувату:
Реакція каталізується фосфоенолпіруваткарбоксикіназою. При цьому відбува¬ється утворення макроергічного нуклеозидтрифосфату ГТФ за рахунок розщеплення високоенергетичного зв’язку в молекулі фосфоенолпіруват — метаболіту гліколізу.

Фосфоенолпіруваткарбоксикіназна реакція є анаплеротичною реакцією ЦТК, що має місце в міокарді та інших м’язових тканинах. Ця ж реакція, за умов її перебігу у зворотному напрямку, використовується в процесі синтезу глюкози.

Амфіболічні реакції — реакції, що застосовують субстрати ЦТК для утворення інтермедіатів, необхідних для біосинтетичних процесів:

Фосфоенолпіруват + CO2 + ГДФ -> Оксалоацетат + ГТФ

1)    у ролі амфіболічних можуть виступати реакції, обернені для розглянутих вище перетворень амінокислот — в цьому разі дикарбонові кислоти, що утворюються в ЦТК, стимулюють процеси білкового синтезу;
2)    важливою реакцією синтезу глюкози (глюконеогенезу) є утворення фосфоенолпірувату з оксалоацетату та ГТФ, тобто фосфоенолпіруваткарбоксикіназна реакція за умов її перебігу в напрямку, зворотному для розглянутого вище анаплеротичного процесу.

Категорія: Обмін речовин | Додав: Lolim (12.10.2013)
Переглядів: 5845 | Теги: біохімія, анаплеротичні реакції, обмін речовин, амфіболічні реакції | Рейтинг: 2.5/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email:
Усі смайли
Подписка:1
Код *: